Opony letnie: co warto wiedzieć


Zakup letnich opon do samochodu wiąże się z wieloma pytaniami. Jedno z nich dotyczy tego, czy dobrze sprawdzają się one w deszczu. Co ciekawe, opony letnie spisują się na mokrej nawierzchni lepiej od swoich całorocznych odpowiedników. W ciepłych warunkach mają one wiele zalet w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku rodzajami ogumienia: zapewniają lepsze prowadzenie i nie zawodzą podczas letnich upałów.

Opony letnie projektowane są z myślą o zapewnieniu idealnej przyczepności zarówno na nawierzchni suchej, jak i mokrej. W miejscach, gdzie nie ma prawdziwej zimy, można z nich korzystać przez cały rok bez konieczności wymiany. Ogumienie to jest zoptymalizowane pod kątem przyczepności w warunkach umiarkowanej wilgotności, upałów czy też ulewnego deszczu. Używana do jego produkcji mieszanka bieżnikowa zawiera kauczuk, napełniacze oraz lepkie dodatki, które zapewniają dobrą przyczepność na mokrej nawierzchni. Dzięki tej mieszance opony są ponadto wystarczająco sztywne, by dobrze znosić eksploatację i zachowywać swój kształt w wysokich temperaturach.
 
Przyglądając się z bliska letnim oponom, można zauważyć, że rowki ich bieżników są płytsze i prostsze niż w przypadku opon całorocznych. Wyposażone są one ponadto w żebra ciągłe, które zwiększają powierzchnię styku gumy z nawierzchnią podczas jazdy. Przekłada się to na większą stabilność podczas hamowania, przyspieszania i pokonywania zakrętów. Dzięki temu można bezproblemowo zwiększać prędkość, kierować samochodem i zatrzymywać go nawet na mokrej nawierzchni podczas deszczu.

Ponieważ bieżniki oponach letnich są asymetryczne i jednokierunkowe, możliwości rotacji tego typu ogumienia są zazwyczaj ograniczone. Często można je przekładać jedynie po tej samej stronie, nie zaś “na krzyż”, co utrudnia zapewnienie równomiernego zużycia. Należy również pamiętać, że opony letnie nie są przystosowane do zapewnienia przyczepności w warunkach zimowych. W niskich temperaturach stają się one sztywne, a przez to niebezpieczne na ośnieżonej lub oblodzonej nawierzchni. Gdy nadchodzi zima, letnie opony należy po prostu wymienić na zimowe.

Więcej informacji na temat opon letnich znaleźć można na mojej stronie internetowej: www.nokiantyres.pl.

Mga Komento

Mga sikat na post sa blog na ito

Opony zimowe na trudne warunki zimowe

Dlaczego powinieneś zmienić opony na zimowe?

Upewnij się, że zmieniasz opony odpowiednio wcześnie w swoim SUV-ie